پارچه بیمارستانی

انواع پارچه بیمارستانی


از آن جا که پارچه تماس مستقیم با پوست فرد دارد باید در بافت پارچه های بیمارستانی از مرغوب ترین الیاف بهداشتی استفاده شود تا ضد حساسیت و مناسب با هر نوع پوستی باشد.
البسه پزشکی به خصوص لباس بیمار باید وزن سبک داشته باشد تا حتی سالمندان نیز در ان احساس راحتی کنند البته باید به این نکته توجه داشت که منظور از گرماژ سبک، وزن استاندارد تعریف شده است و پارچه نباید هرگز بدن نما باشد!
منظور از وزن پارچه چیست؟
هر نوع پارچه ای در یک عرض یا چندین عرض تولید می شود.
وزن پارچه که به آن به عنوان گرماژ پارچه نیز یاد می کنند این گونه حساب می شود که یک متر از طول پارچه در عرض آن را میزان می کنند.
برای مثال وقتی می شنوید وزن تترون با عرض ١۵٠ سانتى متر ١٧٠ گرم است یعنی یک متر در یک متر و نیم تن این وزن را دارد.
گرماژ یا وزن مربوط به تراکم بافت پارچه می باشد و هرچه وزن بالاتر باشد حاکی از تراکم بافت بیشتر است.
رنگ مورد علاقه مراکز درمانی و درمانگاه ها :
آبی اسمانی، صورتی، سفید و لیمویی و سبز مغز پسته ای و سبز پر رنگ مشهور به سبز بیمارستانی از محبوب ترین رنگ های نهاد های پزشکی است که البته رنگ های دیگری از پارچه نیز با توجه به سیاست گزاری مدیریت بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد.
در اکثر موارد به خصوص بیمارستان های دولتی، لباس فرم بیماران مرد با رنگ آبی و لباس بیمار های خانم با رنگ صورتی تهیه و دوخت می شود. در صورتی که پارچه تترون برای لباس بیمار انتخاب شود وزن های ۱۶۰ و ۱۷۰ و ۱۷۵ و ۱۸۰ گرم در عرض ۱۵۰ cm از بهتربن گزینه های پیشنهادی هستند.
پارچه تترون بیمارستانى :
تترون شاید پر مصرف ترین پارچه در این مراکز است که هر سال متراژ بالا یی از آن با شرایط خاص تولید، توسط کارخانجات نساجی تهیه می شود.
تولیدی های پوشاک به خوبی قادر به تشخیص تترون مرغوب از بی کیفیت هستند ولی باز تاکید می شود همان طور که گفته شد در خرید عمده خود به ضد اب ژاول بودن که مربوط به همان ثبات رنگ پارچه است و همچنین بدن نما نبودن توجه ویژه داشته باشید. زیر دست خوب پارچه تترون بیمارستانی و لطیف بودن آن از مهمترین سنگ محک های کیفیت محسوب می شود.
تترون معمولا با عرض یک متر و نیم وزنی بین ١۵٠ تا ١٩٠ گرم دارد که برای بیمارستان ها پیشنهاد می شود از گرماژ بین ١۵٠ تا ١٧۵ گرم استفاده کنید تا سبکی لباس باعث راحتی بیشتر برای بیماران باشد. پارچه تترون بیمارستانی با عرض ۳ متری هم برای بعضی از الگو زنی ها به صرفه تر محسوب می شود که معمولا رنگ صورتی و آبی آن بسیار پر فروش است. پارچه تترون با عرض ۲ متر و ۱۸۰ cm نیز اکثرا برای رو تختی و به عنوان ملحفه کاربرد دارد. هر طاقه این پارچه اگر به صورت کتابی باشد ۴۰ یا ۵۰ متر است و در صورتی که طاقه رول باشد ( به خصوص در عرض ۱۵۰ سانتی ) متراژ ۱۰۰ متری دارد

پارچه ترگال بیمارستانی :
پارچه ترگال ساده خوب برای این حوزه باید اصطلاحا به صورت خمی یا راکتیو، ترموزول رنگرزی شود تا پس از شستشو کیفیت خود را از دست ندهد. دوزنده ها و تولیدی های لباس توجه داشته باشند که اگر پارچه بی کیفیت مصرف کنند به دردسر خواهند افتاد و احتمال دارد در تسویه دسترنجتان با بیمارستان دچار مشکل شوید.
این پارچه بیش از صد رنگ تنوع دارد که ترگال و یا کج راه سفید بسیار در روپوش پرستاری و پزشکی مورد استفاده است و رنگ های دیگر مثل سبز نیز در اتاق عمل کاربرد ویژه ای دارد. وزن استاندارد این پارچه معمولا ٢۴٠ گرم می باشد.
این روز ها پارچه ترگال و کجراه نانو با رنگ سفید نیز برای روپوش پرستاری و پزشکی مصرف می شود که مانع از جذب مایعات به لباس می شود.
پارچه کجراه بیمارستانی :
پارچه ترگال کجراه نیز مانند تترون و ترگال ساده جنس پلی استر و ویسکوز دارد ولی با تراکم بافت بیشتر که نوع بافت آن را اگر توجه کنید به صورت خط های کج است به همین دلیل انرا کج راه خطاب می کنند. گرماژ استاندارد این پارچه ۲۷۰ و ۲۸۰ و ۲۹۰ گرم است که اکثر شرکت های تولید کننده پارچه منسوجات بیمارستانی آن را با وزن ۲۸۰ گرمی روانه بازار فروش می کنند.
این نوع از پارچه هم باید شرایط کیفی ذکر شده را دارا باشد. این پارچه ضخامت و مقاومت بیشتری نسبت به دو پارچه قبلی دارد بدین جهت برای مواردی مثل لباس فرم پرسنل بسیار مناسب می باشد.
پارچه فلامنت بیمارستانی :
همانطور که از اسم پارچه فلامنت فلامنتی پیدا است این پارچه تار و پودی از الیاف فلامنت دارد و از قیمت بسیار ارزان برخوردار می باشد. پارچه فلامنت فیلامنت و پارچه فلامنت پنبه ای بیمارستانی که با عرض یک متر و نیم در کارخانه تولید می شود با توجه به مشخصات گرماژ و کیفیت رنگ برای فروش قیمت گذاری می شود.
پارچه فلامنت پنبه بیمارستانی :
با توجه به اسم، تنها تفاوت پارچه فیلامنت پنبه ای با فلامنتی بیمارستانی در تار و پود ان خلاصه می شود که ترکیبی از فلامنت و پنبه است.
این نوع پارچه مانند پارچه قبلی خشک نیست و به خاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری را داراست. این پارچه ارزان کمی از پارچه فلامنتی قیمت بیشتری دارد.
پارچه ویسکوز ساده و طرح دار :
این نوع پارچه در چله و پود از الیاف مرغوب ویسکوز ( نخی ) تهیه می شود که باعث ظرافت و مرغوبیت آن می گردد. این نوع پارچه دارای طرح های متنوع ( چاپی ) لوزی و مربع نیز می باشد که از بهترین انواع پارچه برای تهیه و دوخت لباس بیمار است.
البته واضح است قیمت بالاتری نسبت به نمونه های پلی استر ویسکوز دارد. پارچه تمام ویسکوز اکثرا مورد توجه مراکز درمانی پزشکی خصوصی و یا بیمارستان های مناطق گرم هستند.
پارچه های ملحفه ای :
پارچه بیمارستانی ملافه ( ملحفه ) یکی از موارد اصلی در بیمارستان ها برای بستری بیمار می باشد. در بیشتر موارد لوگوی بیمارستان بر روی ملحفه ها چاپ می شود که در تهیه آن نیز باید به لطیف بودن، بافت خوب، و ضد حساسیت بودن دقت کرد. پارچه ملحفه بیمارستان ها می تواند ساده یا طرح دار باشد ولی چیزی که مهم است لطافت و جنس مرغوب الیاف است. ارزان ترین قیمت نوع پارچه ملحفه همان تترون رنگی است که متناسب با عرض پارچه می توان از انواع آن بهره برد. پارچه آنتی باکتریال نیز بهترین نوع پارچه برای زیر بمار است که برای بیماری های بد خیم، عفونی و مراکز سوانح سوختگی حتما باید از این «وع پارچه استفاده کرد.