پارچه نظامی

کاربرد انواع پارچه نظامی در صنایع دفاعی :
لباس نظامی  ( military uniform ) و یونیفرم سربازان یکی از موارد مهم در صنایع دفاعی و نظامی است که هر ساله تحقیقات فراوانی در رابطه با آن می شود. قابلیت های پارچه مصرفی، طرح پارچه و سبک دوخت و مدل لباس از اساسی ترین نکات مورد بحث در لباس های نظامی می باشد.
استتار افراد و اجسام از دیر باز در صنایع نظامی و شبه نظامی یکی از فاکتور های مهم بود که باعث بوجود آمدن طرح های مشوشی همچون پلنگی در رنگبندی های مختلف و سازگار با محیط، برای پوشش اجسام و لباس سربازان شد
طرح های پارچه های لباس نظامی :
با توجه به مسئله استتار سربازان و تک تیر انداز‌ها که حتی تعیین کننده مرگ و زندگی فرد است مدل‌ها و ساختار مختلفی از پوشاک نظامی به وجود آمده است. با توجه به ساختار محیط، لباس های گوناگون طرح دار و ساده ای با شکل و شمایل مختلف برای هر کس که قصد استتار دارد به وجود آمده است که می تواند سرباز، شکارچی، تک تیر انداز، عکاس حرفه ای، زیست شناس، کارگر و یا یک محقق باشد. روپوش های پارچه ای ( تور استتار ) نیز برای مخفی کردن اشیا از جمله تجهیزات نظامی، وسایل، ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و … طرح‌هایی هماهنگ با رنگ محیط دارند که پارچه های برزنت طرح استتار و پارچه تور استتار می تواند بهترین انتخاب برای این مورد باشد.
قیمت فروش پارچه های تور استتار برگی، جنگی، نظامی، ماشین و ضد رادار به خاطر اختلاف جنس با یکدیگر تقاوت زیادی دارند. برای مناطق با پوشش گیاهی از لباس هایی متشکل از رشته های زیاد نخ و تور رنگی در دوخت استفاده می شود.
پر مصرف ترین طرح برای پرسنل صنایع نظامی طرح هایی همچون پلنگی و کامپیوتری (دیجیتال یا شطرنجی) است. در طراحی پارچه در دو مدل پلنگی و دیجیتال برای پوشاک استتار ( Gillie suit ) ساختار یکسان است بلکه سایز ریز و درشت و چیدمان و نوع رنگبندی تفاوت های خاصی با یکدیگر دارند.
انتخاب طرح پارچه برای هر نهاد نظامی بیشتر با توجه به نوع پوشش اقلیم محیط بومی خود و دشمن برای مشابه شدن با رنگ ان منطقه و پنهان ماندن از دید ها، انتخاب می شود.
برای مثال در اکثر موارد برای اقلیم محیطی جنگل از انواع رنگبندی سبز و لجنی، برای محیط های کویری و بیابانی ( صحرایی ) از رنگبندی های خاکی و قهوه ای، برای محیط های برفی و سردسیر از رنگ سفید، برای محیط های سنگی از رنگبندی طوسی، و برای شرایط دریا و هوا از رنگبندی های آبی و سفید در طرح پارچه نظامی استفاده می شود. این رنگ های اصلی در دو طرح دیجیتالی یا کامپیوتری  و حتی ساده می تواند با رنگ های مختلف ترکیب شوند.
انواع پارچه نظامی با طرح پلنگی  :
شاید مشهور ترین طرح برای لباس پرسنل نظامی و شکارچیان مدل پلنگی یا ببری باشد که طرحی شبیه پوست پلنگ و ببر دارد که مانند ابر های پیچیده در هم است. خلاقیت در طراحی پارچه باعث بوجود امدن طرح های گرافیکی تو در تو و تکرار شده مانند پوست حیوانات، سرباز در حین تیر اندازی، لکه های بزرگ و کوچک و حتی ترکیبی با طرح دیجیتال شده است.
اغلب طرح های پلنگی شامل سه یا چهار رنگ هستند.
لباس نظامیان ارتش آمریکا با طرح پلنگی از معروف ترین البسه صنایع دفاعی در جهان است که لباس نظامی آمریکایی acu ( برای مناطق بیابانی و شهری ) در کشور ما نیز طرفداران خاص خود را دارد که در بیشتر فروشگاه های اینترنتی لوازم نظامی عرضه می شود.
 انواع پارچه نظامی با طرح ساده :
تمامی ارگان های نظامی به خصوص نیرو های دریایی، سپاه و نیرو های انتظامی لباس کادر با پارچه های ساده در رنگ های مختلف دارند. لباس نیروهای ویژه ضربت نوپو nopo نیز تک رنگ مشکی می باشد.
پارچه نظامی ساده
در بحث استتار، انواع پارچه بدون طرح و ساده به خصوص برای مناطق یک دست مانند مناطق برفی و بیابان های ماسه ای اهمیت بیشتری دارند.پارچه تترون ساده، پارچه کتان، پارچه ترگال کج راه و پارچه فاستونی از جمله پارچه های اصلی مورد مصرف برای البسه نظامی ارتشی با طرح ساده هستند.